C25K

Posted: 2 listopadu, 2010 in C25K
Tagy:,

Couch to 5 K neboli z gauče k pěti kilometrům. Tak se jmenuje program,který se chlubí tím, že z vás během pouhých devíti týdnů přemění z povaleče na běžce. Moc jsem tomu sice nevěřila, ale kamarádka, která me do celé téhle záležitosti namočila (viz Jak jsem se stala závislou), přísahala, že to fakt funguje. Koneckonců, ona toho byla živoucím, nebo spíš běhajícím, důkazem. Tak jsem do toho šla. Mělo to pro mě jako naprostého zelenáče jednu nespornou výhodu – někdo mi říkal, co mám dělat.

Program ze zpočátku zakládá na indiánské chůzi  (střídání běhu a chůze), což mi přišlo dost rozumný. Aspoň se hned zezačátku neoddělám. Nebudu tady popisovat celý program, který si ostatně můžete prohlédnout tady, spíš se s vámi podělím o tom, jak jsem ho prožívala.

Začátek se zdál snadný. Snad až příliš. Ale přičítala jsem to tomu, že byl primárně koncipován pro opravdové buchtoidní jedince, což já tak úplně nejsem. Přesto jsem plán do puntíku dodržovala, protože jsem to nechtěla přepísknout. Nakonec mi to ale stejně nebylo nic platné, protože jsem mě konci druhého týdne odstavil zánět kotníku (způsobený čím jiným, než právě novou formou pohybu). Takže jsem byla donucena ke dvěma týdnům odpočinku a belhala jsem se po domě o berlích. Jak já trpěla! Sotva jsem začala, už jsem musela přestat.

Nucenou přestávku jsem nakonec využila k tomu, abych o běhání četla, což rozhodně nebylo na škodu, informací se mi totiž nedostávalo. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí a nakonec jsem i zjistila, že mám úplně blbé boty, tak jsem si po dlouhém pátrání našla nové, které mi dokonale vyhovovaly. A hned jsem se do nich i zamilovala:-)

Když jsem zase konečně vyběhla, vrátila jsem se na začátek programu. Pak už šlo všechno jak na drátkách. Běh, chůze, běh, chůze. Na konci pátého týdne programu se najednou objeví 20 minut čistého, nepřerušovaného běhu. Ouha! No, jednou to přijít muselo. Přiznávám,měla jsem z toho trochu obavy. Ale nakonec se samozřejmě ukázalo, že byly naproto neopodstatněné. Ale když jsem doběhla, tak jsem se rozbrečela. Štěstím 🙂

Další týden končil dvacetipětiminutovým během, ale toho už jsem se nebála. Do konce programu jsem se prokousala úplně bez problémů, dokonce jsem se s předstihem rozhodla, co dál a program jsem stylově zakončila závodem na 5 km, ve kterém jsem nebyla zdaleka poslední:-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s